Bez kategorii

Z jakiego powodu urologa nie można traktować, jak wstydliwego specjalistę?

Wielu panów uważa, że wizyta w gabinecie urologa jest czymś wstydliwym. Dlaczego? Tylko dlatego, że urologia zajmuje się schorzeniami układu moczowo-płciowego u mężczyzn i moczowego u kobiet.

urologia

Autor: Sascha Wenninger
Źródło: http://www.flickr.com
Przekonania te zrodziły się prawdopodobnie dlatego, że układ płciowy u osób płci męskiej jest mocno połączony z moczowym. Również mit, że jest to tylko lekarz(zobacz pogotowie stomatologiczne) dla mężczyzn, jest całkowicie nieprawdziwy.
Jakimi dolegliwościami zajmuje się urologia? Zajmuje się dolegliwościami wewnętrznych i zewnętrznych narządów płciowych i moczowych, a także ich zapaleniami. To urolog zajmuje się leczeniem problemów z pęcherzem. Należy do nich na przykład problem, do którego sporo osób się nie przyznaje: popuszczanie moczu. Do tego lekarza warto się wybrać również z podejrzeniem kamieni w nerkach oraz podejrzeniem nowotworów wielu organów: prostaty, jąder, nerek i pęcherza. Mężczyźni zasięgną rady tego lekarza, kiedy cierpią na kłopoty z erekcją. Być może jest to następny powód, przez który urologia nie jest lubiana przez panów.
Trzeba jednak pamiętać, że wizyta w gabinecie u urologa, jest po prostu wizytą u lekarza, odrobinę analogiczną do wizyty u ginekologa. Czy ludzie wstydzą się odwiedzenia kolejnego lekarza, który zajmuje się chorobami nerek, czyli nefrologa? W żadnym wypadku. A przecież ci lekarze zajmują się bardzo podobnymi problemami z tą dużą różnicą, że urolog jest także chirurgiem, zatem może leczyć operacyjnie.
Powinniśmy pamiętać, że zakażenia układu moczowego są niezwykle częste i czasem groźne, szczególnie u kobiet.

Powinniśmy dbać o ten organ, ponieważ spełnia ważną rolę w ciele człowieka, filtrując nawet 200 litrów płynów na dobę. To z tego powodu lekarze zalecają regularne badania moczu. Dzięki nim można wykryć wiele, poważnych i mniej groźnych, chorób.

You may also like...