Co w modzie piszczy

Odzież z wełny – parzonej i gotowanej

Wełna kojarzona jest przede wszystkim z zimowymi swetrami czyi szalikami. Jest miękka i bardzo ciepła, stąd często wykorzystywana jest we wspomniany sposób. Dla osób, które lubią robić coś na drutach, jest głównym produktem, z którego wytwarzają swoje rękodzieła. Ze względu na swoje właściwości, stosowana jest na na największą skalę w przemyśle odzieżowym, w produkcji na przykład płaszczy. Spory wybór kolorystyczny oraz jakościowy to plusy tego materiału.

owca na wełnę

Autor: Damien Pollet
Źródło: http://www.flickr.com
Wełna jest produktem w pełni naturalnym, który uzyskiwany jest z sierści zwierząt takich jak na przykład owce i alpaki. Produkty z niej wytwarzane wyróżniają się dobrą termoizolacją. Stosowana jest także ze względu na higroskopijność oraz dźwiękochłonność, a także pochłanianie promieni UV, w przypadku innych branż niż odzieżowa. Ma niewiele wad, jednakże jedną z nich, która szczególnie dotkliwie odczuwana jest przez posiadaczy wykonanej z niej odzieży, jest skłonność do filcowania się. Istnieją rozmaite procesy obróbki wełny.

Jednym z ich produktów jest wełna parzona (tutaj dostaniemy wełnę parzoną). Charakteryzuje się ona tym, że jej brzegi nie ulegają procesowi strzępienia. Ważne jest to szczególnie w przypadku, gdy powstają z niej wyroby, które muszą mieć ładne szwy zewnętrzne. W ten sposób, wełna (zobacz tkaniny futerkowe) parzona daje spore pole do popisu projektantom odzieży i nie tylko. Natomiast wełna (zobacz wełna gotowana na czapki) gotowana to rodzaj wełny, który poddany został działaniu temperatury, pod wpływem której skurczył się. Daje to efekt większego zbicia tkaniny. Wełna gotowana wykorzystywana jest do produkcji takich elementów odzieży jak szale, kapelusze, okrycia wierzchnie.

Ten rodzaj wełny charakteryzuje się dobrym zatrzymywaniem ciepła, co sprawia, że odzież z niego uszyta sprawdza się nawet podczas bardzo niskich temperatur. Plusem tego typu materiału jest również mniejsza podatność na wnikanie w strukturę włókna nieczystości, a także mniejsza alergiczność. Produkty z niej wykonane nie powoduję, iż skóra swędzi lub pojawiają na niej alergiczne zmiany. Wszystko to sprawia, iż produkty z wełny są tak popularne. Coraz szersze stosowanie tego materiału w produkcji odzieży świadczy o tym, że jest to materiał niezastąpiony i ponadczasowy. Rozmaitość wzorów i szeroki wybór kolorów sprawia, że każdy znajdzie włóczkę czy gotowy produkt idealny siebie.

You may also like...